Stanie się internetową gwiazdą z mnóstwem obserwujących jest teraz tak łatwe, jak nigdy wcześniej. Choć jeszcze do niedawna z filmikami kojarzył się nam przede wszystkim YouTube, teraz to TikTok podbija rynki całego świata i zdobywa coraz większą popularność, jeżeli chodzi o dzielenie się wideo w sieci. Jednak wyróżnienie się ze swoimi treściami na platformie nie jest tak proste, jak niektórym się wydaje. Konkurencja jest naprawdę duża. Za większością viralowych filmików kryje się mnóstwo pracy z narzędziami do edycji, która ma na celu ulepszyć wideo i przyciągnąć widzów. Jeżeli Ty także chcesz tworzyć popularne filmiki, powinieneś zadbać o ich odpowiednie edytowanie. Dotyczy to wszelkiego rodzaju treści, niezależnie, czy są to zabawne skecze, reklamy, czy filmy instruktażowe. Na szczęście wybór odpowiedniego narzędzia pomoże Ci zaoszczędzić czas.

Aby pomóc Ci je znaleźć, zaprezentowałem poniżej niektóre z najlepszych i najpopularniejszych wśród twórców edytorów wideo na TikToka. Poznasz też pięć tipów dotyczących samej edycji, które pomogą Ci w pełni wykorzystać zaprezentowane narzędzia

10 najlepszych edytorów wideo do filmików na TikToka 

CapCut

CapCut jest to aplikacja zarówno na urządzenia z systemem Android i iOS. Ma już ponad 250 milionów pobrań! Co ciekawe, Bytedance, ta sama firma, która jest właścicielem TikTok, jest także właścicielem CapCut. Narzędzie jest darmowe i ma wiele funkcji, które pokochają twórcy wideo na TikToka. Przede wszystkim z jego pomocą z łatwością podzielisz, przytniesz, przyspieszysz czy obrócisz filmy. Możesz także użyć filtrów, dzięki którym Twoje wideo się wyróżnij. CapCut daje też dostęp do całkiem sporej biblioteki muzycznej.

Minusem, który należy wskazać jest limit długości wideo – max. 15 minut.

iMovie

iMovie to kolejne  bezpłatne narzędzie do edycji wideo – tym razem od firmy Apple. Dostępna jest zarówno wersja na Maca, jak i na iOS. Możesz użyć funkcji Airdrop i iCloud, aby przenieść swoje filmy na komputer Mac i edytować je tam za pomocą iMovie lub Final Cut Pro. Co możesz zrobić w iMovie? Między innymi skorzystać z szablonów i stylów, za pomocą których w łatwy sposób stworzysz wysokiej jakości filmy. Poza tym możesz przycinać klipy, dodawać filtry i przejścia. Skorzystaj też z efektu zielonego ekranu i zmień tło swojego wideo.

Oczywistym ograniczeniem tej aplikacji jest fakt, że działa tylko na urządzeniach Apple.

InShot

Według twórców jest to jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia wideo dla TikToka i Instagrama – jest dostępne zarówno na urządzenia z Androidem, jak i iOS. Możesz go używać, korzystając z bezpłatnego planu. Istnieje również plan Pro za 2,99 dolary miesięcznie, 14,99 dolary rocznie lub 34,99 dolary dożywotnio.

Zalety InShot to przede wszystkim przejrzysty i prosty interfejs, który jest łatwy w nawigacji nawet dla początkujących twórców. Za pomocą aplikacji możesz przycinać, łączyć klipy, a także dostosować szybkość wideo. Poza tym InShot umożliwia szybkie dodawanie filtrów i efektów wizualnych, a także dźwiękowych (np. podkładów głosowych, muzyki) w celu tworzenia wyróżniających się filmów.

Podstawowym minusem, który trzeba wskazać, jest fakt, że aplikacja dodaje znak wodny do filmów stworzonych za pomocą bezpłatnej wersji, a także brak wersji desktopowej.

InVideo

To popularny internetowy edytor wideo. Posiada także aplikację na urządzenia z Androidem i iOS (nazywa się Filmr). Udostępnia kilka szablonów, które pomagają tworzyć ciekawe filmiki TikTokowe. Możesz skorzystać z bezpłatnego planu (jednak wideo będzie zawierało znak wodny), a plany Business i Unlimited kosztują kolejno 23 i 45 dolarów miesięcznie.

Decydując się na to narzędzie, możesz skorzystać z ponad 5000 szablonów, aby szybko tworzyć filmy wysokiej jakości i zwiększać szanse na to, aby stały się viralowe. Narzędzie daje też dostęp do standardowej biblioteki multimediów z ponad 3 milionami zasobów, biblioteki multimediów iStock z ponad 8 milionami zasobów oraz biblioteki multimediów premium z ponad milionem zasobów. Sam także możesz importować do edytora multimedia, przycinać i dzielić klipy, dodawać przejścia, odtwarzać wideo do tyłu i dodawać dźwięk. Możesz także dodawać napisy do tworzonego wideo.

Funimate

Użytkownicy (zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS) używają Funimate przede wszystkim do tworzenia zabawnych zapętlonych filmów. Dostępna jest wersja bezpłatna (z reklamami) i wersja Pro narzędzia, która kosztuje 2,99 dolarów tygodniowo. Możesz także skorzystać z siedmiodniowej wersji próbnej Pro. Funimate pozwala przycinać, łączyć, spowalniać i zastosować odwrócony efekt dla wideo jednym dotknięciem. Umożliwia także zastosowanie zaawansowanych efektów wideo AI oraz zmianę tła wideo.

Funimate.

Zoomerang

Zoomerang to edytor popularny szczególnie wśród influencerów, którzy używają go do tworzenia krótkich filmów tanecznych na platformy takie jak TikTok i Instagram. Jest łatwy w użyciu, a także zawiera samouczki, które pomagają użytkownikom odtworzyć popularne filmy z mediów społecznościowych. Dostępna jest wersja bezpłatna narzędzia (nie musisz nawet zakładać konta) i wersja płatna, która kosztuje 19,99 dolarów rocznie. Zoomerang udostępnia setki przejść i efektów, pozwala łatwo montować filmy, dodawać muzykę, filtry, tekst czy naklejki do wideo.

Magisto

To edytor wideo online, który ma także aplikację na Androida i iOS. Właścicielem Magisto jest na pewno Ci znana platforma hostingowa wideo Vimeo. Narzędzie jest idealne dla tych użytkowników, którzy chcą edytować swoje filmy na wielu urządzeniach. Jest dostępna darmowa wersja Magisto, jednak ma ona bardzo ograniczone możliwości. Plany Premium, Professional i Business kosztują kolejno 9,99, 19,99 i 69,99 dolarów miesięcznie.

To, co wyróżnia Magisto to wbudowane narzędzia analityczne do pomiaru efektywności wideo. Warto zaznaczyć, że na Magisto możesz tworzyć tylko filmy o długości do 10 minut.

Vizmato

W Vizmato możesz nie tylko edytować wideo, ale też je nagrywać. Narzędzie ma aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android i Apple. Dostępna jest bezpłatna wersja i przystępna cenowo wersja Pro – kosztuje 11,99 dolarów rocznie i ma siedmiodniowy bezpłatny okres próbny.

A co możesz zrobić z Vizmato? Nagrywaj filmy, stosuj filtry, efekty i motywy już podczas nagrywania. Zmieniaj prędkość wideo, przycinaj je, dodawaj spersonalizowane teksty i naklejki. Możesz także skorzystać z modyfikatora głosu, efekty mogą sprawić, że będzie brzmiał np. jak głos dziecka, ducha czy różnych zwierząt.

Adobe Premiere Pro

To bardziej zaawansowane narzędzie niż pozostałe z wymienionych. Adobe Premiere Pro jest oprogramowaniem do edycji wideo, które zyskało popularność wśród osób profesjonalnie zajmujących się obróbką wideo. Opanowanie jego funkcji zdecydowanie wymaga więcej czasu. 

Co jednak otrzymujesz w zamian? Adobe Premiere Pro posiada wszystkie funkcje do edycji zarówno filmów do mediów społecznościowych, jak i długich filmów. Daje Ci dostęp do szablonów, zasobów i rozszerzeń, dzięki którym tworzenie efektownych filmów zajmuje mniej czasu. Poza tym dobrze współpracuje z innymi popularnymi aplikacjami firmy Adobe, takimi jak Photoshop i Illustrator. Ma także opcję automatycznego tworzenia i dodawania napisów (zamiana mowy na tekst).

Jako minus Adobe Premiere Pro należy wskazać jego cenę, która jest wyższa niż innych standardowych edytorów. Oprogramowanie kosztuje 20,99 dolarów miesięcznie, możesz skorzystać z bezpłatnego siedmiodniowego okresu próbnego.

Lomotif

Ten w pełni darmowy edytor jest idealny do tworzenia krótkich filmów na TikToka, Instagrama i Snapchata. Co możesz z nim zdziałać, oprócz wykonania podstawowej obróbki wideo? Możesz między innymi dodawać gify, piosenki, animowane naklejki, filtry i inne efekty, dzięki którym Twoje filmy będą się wyróżniały.

Edycja wideo w Adobe.

O tym pamiętaj podczas edycji wideo – 5 tipów

Postaw na ostre cięcie

Choć TikTok umożliwia teraz dodawanie wideo do 10 minut, nie oznacza to, że właśnie tak długie filmiki powinieneś wrzucać. Dlaczego? Bo to filmy o długości około dziewięciu sekund generują największe zaangażowanie! Dlatego nie bój się obcinać jak największej ilości materiału. 

Pamiętaj o napisach

Czy wiesz, że aż 92% osób przegląda platformy takie jak TikTok na urządzeniach mobilnych z wyłączonym dźwiękiem? Dlatego, jeśli mówisz w swoich filmach i to, co mówisz, jest ważne dla ich zrozumienia, dodawaj napisy. Możesz je bezpośrednio wpisać do tiktokowego edytora wideo. Możesz też użyć narzędzia takiego jak Adobe Premiere, które automatycznie zamienia mowę w tekst i umieszcza je jako podpisy.

Używaj naklejek

Jeżeli TikToka jeszcze nie do końca oswoiłeś, to naklejki na pewno kojarzysz z relacji na Instagramie. Możesz je również umieszczać w swoich filmach na TikToku, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców (np. naklejka z ankietą).

Korzystaj z filtrów

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przyciągnąć więcej uwagi. Prostą taktyką jest użycie filtrów. Możesz popłynąć z prądem i wybrać filtry oraz trendy, których trzyma się większość użytkowników. Możesz też popłynąć pod prąd i spróbować stworzyć unikatowe filmy z filtrami, za pomocą których wyróżnisz się i uzyskasz więcej wyświetleń.

Dodawaj viralowe dźwięki i muzykę

Dźwięki możesz dodawać podczas nagrywania wideo na TikToku, aby uzyskać lepszą synchronizację. Możesz też dodawać dźwięki osobno do gotowego wideo w aplikacji lub za pomocą wymienionych w artykule edytorów z biblioteką audio. 

Twórz unikalne wideo i docieraj do większej grupy odbiorców!

Jak widzisz, istnieje wiele aplikacji oraz internetowych edytorów, które pozwolą Ci tworzyć jeszcze lepsze i angażujące treści. Nie wahaj się i wypróbuj je, aby znaleźć to, które będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Różnią się funkcjami, ograniczeniami oraz ceną, ale każde da Ci możliwość wprowadzenia wideo na wyższy poziom. Eksperymentuj!


Leave a Reply

Your email address will not be published.