GarageBand jest pionierem wśród aplikacji do tworzenia muzyki i do dziś dla wielu osób pozostaje bezkonkurencyjny. Niestety aplikacja mobilna GarageBand jest dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple. Jeśli nim jesteś, prawdopodobnie znasz GarageBand, nawet jeśli go nie używasz. Oprogramowanie do tworzenia i edycji muzyki jest bezpłatne i fabrycznie instalowane na wszystkich komputerach Mac, iPhone’ach i iPadach.

Nie można zaprzeczyć – to naprawdę świetne, bezpłatne narzędzie używane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych inżynierów dźwięku. Może się jednak okazać nie najlepszą opcją dla Ciebie. W tym artykule razem przyjrzyjmy się niektórym alternatywom dla GarageBand: zarówno dla Maca, Windowsa, jak i tym działającym w chmurze.

Czym jest GarageBand i kiedy nie będzie wystarczający?

Zacznijmy od tego, czym GarageBand w ogóle jest. Ten program popularność zdobył tym, że zarówno profesjonalista, jak i amator mogą dzięki niemu odkryć swoją muzyczną kreatywność. Korzystając z GarageBand na Macu, możesz utworzyć nowy projekt, a potem odpowiednio go dostosowywać np. dodawać pętle, nagrywać głos lub instrumenty. Możesz też aranżować i miksować dany projekt, a następnie udostępniać go innym. Jakie jeszcze zalety ma GarageBand? Posiada funkcje przetwarzania dźwięku, takie jak korektory (Audio Equalizer) i kompresory. Jednak jednym z najważniejszych aspektów, który sprawia, że GarageBand jest tak chętnie używany to fakt, że jest całkowicie darmowy. To czyni go doskonałą opcją dla początkujących w świecie audio, którzy mają ograniczony budżet.

A co z aplikacją GarageBand? Ona także zmieni Twojego iPhone’a lub iPada w studio nagraniowe. Możesz miksować, grać na żywo, używać pętli i różnych efektów dźwiękowych. Oczywiście wszystkie te opcje są przystosowane do wygodnej pracy na ekranie dotykowym.

Jak widzisz, GarageBand może być świetnym wyborem dla wielu osób, ale nie jest to jedyny dostępny i warty uwagi program komputerowym służący do pracy z audio. Jeśli jesteś profesjonalistą lub kimś, kto potrzebuje zaawansowanych funkcji, GarageBand może nie być wystarczający. Nie wspominając o tym, że nie mogą z niego skorzystać użytkownicy Windowsa. Na szczęście istnieje kilka alternatyw dla tego narzędzia.

Garageband.

Co oprócz GarageBand? Zobacz, jakie masz opcje

Alternatywy dla Windowsa

Cakewalk

Cakewalk można nazwać odpowiednikiem GarageBand dl Windowsa. Jest jednym z najpopularniejszych programów DAW dla tego systemu. Połączenie zaawansowanej technologii i intuicyjnego interfejsu ułatwia użytkownikom tworzenie kreatywnego audio.

Co możesz z tym oprogramowaniem? Komponować utwory za pomocą profesjonalnych narzędzi i instrumentów, nagrywać w najwyższej jakości, a także edytować i miksować za pomocą wbudowanych narzędzi. Następnie możesz udostępniać swoje utwory bezpośrednio na YouTube, Facebooku, SoundCloud oraz na innych platformach.

Co najlepsze – Cakewalk jest zupełnie darmowym narzędziem, więc będzie odpowiedni dla tych, którzy mają ograniczony budżet.

Magix Music Maker

To stworzone dla systemu Windows oprogramowanie ma łatwy w użyciu interfejs i intuicyjne narzędzia, które pomogą błyskawicznie rozpocząć przygodę z produkcją audio. Chociaż narzędzie może wydawać się nieco ograniczone dla ekspertów, to będzie odpowiednią opcją dla hobbystów. Zaletą Magix Music Maker jest też biblioteka dźwięków, pętli i fragmentów utworów, która jest dostępna w sklepie w aplikacji. Narzędzie posiada zarówno bezpłatną, jak i płatne, bardziej rozbudowane wersje (w cenach od 59,99 do 119 USD).

Pro Tools

To popularne wśród profesjonalistów i nowych producentów oprogramowanie umożliwia przejście przez wszystkie etapy produkcji muzycznej: od nagrywania i edycji po miksowanie i mastering. To kompletne cyfrowe studio audio używane przez profesjonalnych artystów i producentów. Podczas gdy GarageBand jest przeznaczony raczej dla „przeciętnego” użytkownika, to Pro Tools jest optymalną opcją dla tych, którzy planują często tworzyć muzykę. Co ciekawe zawiera też funkcję edycji wideo, która umożliwia importowanie, odtwarzanie, edytowanie i eksportowanie klipów wideo na tej samej osi czasu, na której tworzysz muzykę! A jak prezentuje się cena Pro Tools? Od 29,99 USD lub 9,99 USD (jeżeli jesteś studentem albo nauczycielem). 

Alternatywy dla Maca

Logic Pro

To zestaw wyrafinowanych narzędzi do profesjonalnego pisania piosenek, tworzenia bitów, edycji dźwięku i miksowania. W Logic Pro znajdziesz też sporą bibliotekę instrumentów, efektów, pętli i sampli, których możesz użyć w swoim projekcie. Ten program to doskonały wybór dla użytkowników komputerów Mac, którzy chcą zaawansowanych funkcji, ale nadal zależy im na łatwości użytkowania. Ile kosztuje? 199.99 USD.

Ableton Live 11

To oprogramowanie (dostępne zarówno na Maca, jak i Windowsa) daje wszystko, czego potrzeba do tworzenia kreatywnej muzyki. Zawiera bibliotekę efektów, instrumentów, dźwięków i innowacyjnych funkcji. Do wyboru są trzy różne wersje Ableton Live 11 z różnymi opcjami i stopniem zaawansowania. Intro kosztuje 79 euro, Standard 349 euro, a Suite 599 euro. Możesz też przetestować wersję próbną.

Audacity

To bezpłatne oprogramowanie audio typu open-source, stworzone przez ochotników z myślą o łatwości użytkowania. Możesz go używać w systemach: Windows, macOS, GNU/Linux i innych. Choć Audacity nie oferuje wszystkich funkcji, które ma GarageBand, to nadal zawiera kilka przydatnych narzędzi, takich jak np. eliminacja szumów. Umożliwia też bezproblemowe edytowanie dzięki opcji wycinania, kopiowania, wklejania i usuwania, a także cofania i ponawiania w projekcie.

Audio inżynier.

Alternatywy w chmurze

Soundtrap

To popularna opcja dla tych, którzy chcą nagrywać z innymi online. Soundtrap oferuje te same podstawowe funkcje, co tradycyjny DAW, a poza tym umożliwia nagrywanie, edycję i współpracę w dowolnym miejscu na dowolnym urządzeniu za pomocą aplikacji. Z tego względu, że wszystkie projekty są przechowywane w chmurze, nie musisz się martwić, że stracisz swoją pracę. Zaletą Soundtrap jest też współpraca z innymi użytkownikami w tym samym miejscu z możliwością podglądu, kto nagrywa i reagowania na pomysły w czasie rzeczywistym. A ile to kosztuje? 10,15 USD miesięcznie za Premium. Jest dostępna także ograniczona wersja darmowa!

BandLab

BandLab to kolejny DAW (Digital Audio Workstation) online, który umożliwia współpracę z innymi, bez względu na to, gdzie się znajdują. Możesz nawet dołączyć do sieci milionów twórców na całym świecie, aby znaleźć nowe możliwości kooperacji. BandLab jest darmowy, łatwy w obsłudze, a jego funkcje całkiem rozbudowane. Wybierając to narzędzie, uzyskasz dostęp do ponad 200 profesjonalnych instrumentów, podłączysz własne instrumenty lub przeniesiesz dźwięki z innych programów DAW.

Audiotool

Ten DAW jest całkowicie darmowy i oprócz przydatnych funkcji, daje możliwość dołączenia do aktywnej społeczności twórców online. Jedną z cech, która wyróżnia Audiotool jest to, że wykorzystuje swoją zaangażowaną społeczność do powiększania biblioteki zawierającej już ponad 250 000 sampli i ponad 50 000 ustawień wstępnych. Jeżeli podoba Ci się wspólnotowy aspekt tworzenia audio, oparty na chmurze Audiotool jest odpowiednią opcją dla Ciebie.

Nie tylko GarageBand – opcji jest mnóstwo!

Jeżeli do tej pory myślałeś, że jesteś skazany na GarageBand, mam nadzieję, że udało mi się Cię przekonać, że wcale tak nie jest. Oczywiście wybór najlepszej alternatywy dla GarageBand naprawdę sprowadza się do tego, z jakiego systemu korzystasz, jakich funkcji potrzebujesz, a także – jaki masz budżet. Zachęcam Cię do dokładnego zapoznania się z możliwościami omówionych w artykule narzędzi i ich wypróbowania.


Leave a Reply

Your email address will not be published.