Każdego dnia miliony użytkowników przegląda i angażuje się w treści zamieszczane na Instagramie, tworząc ogromny potencjał do budowania marki, zwiększania zasięgów i generowania sprzedaży. Jednak osiągnięcie sukcesu na Instagramie wymaga znacznie więcej niż tylko publikowania pięknych zdjęć. 

Przygotuj się na fascynującą podróż po świecie Instagrama, w trakcie której odkryjemy tajemnice sukcesu, które pomogą Ci wyróżnić się na tej dynamicznej platformie.

Anatomia profilu idealnego – rozłóżmy go na czynniki pierwsze!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre profile na Instagramie odnoszą spektakularne sukcesy, podczas gdy inne stoją w miejscu? Odpowiedź tkwi w odpowiedniej kombinacji kluczowych elementów, które składają się na anatomię idealnego profilu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dostosować swój profil, aby nie tylko dobrze wyglądał, ale też przedstawiał potencjalnym obserwującym, kim jesteś oraz zachęcał do śledzenia i aktywności związanej z Twoim kontem.

Profil publiczny

Profil publiczny na Instagramie oznacza, że każdy użytkownik Instagrama może przeglądać Twoje posty, zdjęcia, komentarze i inne treści, niezależnie od tego, czy jest Twoim obserwującym, czy nie. Profil publiczny daje Ci możliwość dotarcia do większej liczby osób, budowania społeczności, generowania zaangażowania i promocji marki lub produktów.

Aby sprawdzić, czy Twój profil jest publiczny: 

  • Wejdź w swój profil 
  • Wejdź w ustawienia (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu) 
  • Kliknij Ustawienia i prywatność —> Prywatność konta
  • Upewnij się, że opcja Konto prywatne jest wyłączona

Łatwa do wyszukania i rozpoznawalna nazwa użytkownika

Jeśli nazwa Twojej firmy jest już zajęta, spróbuj zachować ją jako pierwszą część nazwy użytkownika, aby osoby szukające Twojej firmy miały większą szansę trafienia na konto. Aby edytować nazwę użytkownika, przejdź do profilu i kliknij przycisk Edytuj profil. Następnie wprowadź pożądaną nazwę użytkownika.

Łatwa do wyszukania i rozpoznawalna nazwa firmy

Dodaj pełną nazwę swojej firmy do sekcji Nazwa w swoim profilu. Będzie ona wyświetlana pod Twoim zdjęciem profilowym i pod nazwą użytkownika w wynikach wyszukiwania. Sekcję nazwa możesz edytować w tym samym miejscu, co nazwę użytkownika.

Zgodne z marką profilowe

Profilowe jest jednym z pierwszych elementów, które inni zobaczą, gdy odwiedzą Twój profil na Instagramie. Powinno więc być łatwo rozpoznawalne i pasujące do wizerunku Twojej marki. W przypadku większości firm będzie to logo. Pamiętaj, że minimalny rozmiar zdjęcia profilowego dla Instagrama to 110 x 110 pikseli. 

Zobacz przykład profilowego z rozpoznawalnym logo:

Mailchimp profilowe.

Gdy Twoje profilowe stanie się rozpoznawalne, ludzie będą je kojarzyć z Twoim profilem i treściami. To przyczynia się do budowania zaufania i lojalności wśród odbiorców.

Informacyjne i zachęcające do działania BIO

Podobnie jak zdjęcie profilowe, BIO (opis profilu) jest jednym z pierwszych elementów, które zobaczą odwiedzający Twój profil. BIO może mieć maksymalnie 150 znaków. Wykorzystaj je, aby poinformować o tym, czym się zajmujesz i dać powód, aby Cię śledzić. Upewnij się też, że poprzez BIO pokażesz odrobinę osobowości.

Pisząc bio, skorzystaj z tzw. formuły elevator pitch:
Pomagam [komu?] radzić sobie [z czym?] poprzez [co?]

Bio na Instagramie to szansa dla Twojej firmy na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami, a nawet doprowadzenie do sprzedaży. Na jego podstawie odwiedzający decydują, czy chcą dalej oglądać profil. Wystarczają im 3 sekundy, żeby ocenić, czy jesteś odpowiednią osobą/firmą do obserwowania! Musisz w taki sposób dopracować swoje krótkie bio, aby maksymalnie wykorzystać ten krótki czas.

Jeżeli potrzebujesz więcej przestrzeni, żeby opowiedzieć o sobie i sprecyzować, co oferujesz potencjalnym obserwatorom, zrób to w wyróżnionych relacjach, które będą dostępne zaraz pod bio!

Link w BIO, który możesz monitorować

Aby zmienić link w swoim opisie, przejdź do swojego profilu, kliknij Edytuj profil, a następnie po prostu wstaw wybrany adres URL w pole Dodaj link. Możesz zmieniać adres URL tak często, jak chcesz. Korzystaj ze skróconych linków zawierających kody śledzenia UTM, abyś mógł zobaczyć, ile ruchu na Twojej stronie pochodzi z Instagrama.

Skrócone linki z kodami UTM możesz stworzyć np. za pomocą narzędzia Switchy.  

Kody śledzące UTM.

Włączone powiadomienia

Wejdź w swój profil → wejdź w ustawienia (trzy poziome kreski w prawym górnym rogu) → kliknij Ustawienia i prywatność —> Powiadomienia i sprawdź, czy na pewną są włączone, żebyś widział, kiedy ludzie udostępniają lub komentują Twoje zdjęcia. Dzięki temu będziesz mógł szybciej i łatwiej nawiązać z nimi kontakt.

Wysokiej jakości zdjęcia

Kiedy ludzie odwiedzą Twój profil, najprawdopodobniej pierwszą rzeczą, jaką zrobią, będzie przescrollowanie Twojego feedu. Jakość zdjęć będzie istotnym czynnikiem decydującym o tym, czy dana osoba zaobserwuje Cię, czy nie. Idealne zdjęcie na Instagramie składa się z trzech elementów: interesującego tematu, dobrej kompozycji i wykonania oraz solidnej edycji. Zwracaj uwagę na kadrowanie, proporcje i balans elementów w kadrze. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być czytelne i estetycznie przyjemne dla oka. Dbaj o ostrość, odpowiednie naświetlenie i starannie wykonane ujęcia. 

Używanie narzędzi do obróbki zdjęć pozwoli Ci poprawić ich jakość i nadać im spójnego stylu. Możesz dostosować jasność, kontrast, nasycenie kolorów i wiele innych parametrów, aby uzyskać pożądany efekt wizualny. Pamiętaj, żeby jednak nie przesadzić. Czasem mniej znaczy więcej – stawiaj na edytowanie, które podkreśla charakter Twoich fotografii, a nie zupełnie je zmienia.

Oczywiście Instagram to nie tylko fotografie. Twórz i publikuj też grafiki, infografiki czy karuzele.

Te ostatnie to kolejna ciekawa i popularna forma prezentacji treści na Instagramie – szczególnie jeżeli chcesz edukować odbiorców swojego profilu. Karuzele pozwalają na umieszczenie kilku zdjęć lub grafik w jednym poście, które użytkownicy mogą przeglądać, przesuwając palcem po ekranie. Są świetnym narzędziem do opowiadania historii, przedstawiania kroków, porad czy galerii. Dzięki nim można tworzyć bardziej interaktywne treści, które angażują obserwujących i zwiększają czas spędzony na Twoim profilu.

Regularne publikowanie

Zoptymalizowany profil na Instagramie to aktywny profil. Aby upewnić się, że publikujesz regularnie, stwórz harmonogram publikacji treści i zacznij planować swoje posty z wyprzedzeniem. 

Wypracuj swoją markę na Instagramie! Podsumowanie

Podsumowując, tworzenie idealnego profilu na Instagramie wymaga uwzględnienia wielu czynników. W artykule omówiliśmy kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w Twoim profilu. Dzięki konsekwentnemu działaniu i zastosowaniu omówionych wskazówek możesz osiągnąć sukces na Instagramie i wykorzystać potencjał tej platformy do promocji swojej marki lub biznesu!


Leave a Reply

Your email address will not be published.